Jakie pytania na pewno padną na rozmowie rekrutacyjnej?

Każda firma ma swoje, niezależne wytyczne i sposoby prowadzenia rozmów rekrutacyjnych. Rekruterzy zazwyczaj mają swój „ulubiony” zestaw pytań. W zanadrzu mamy kilka perełek, ale ich nie mogę zdradzić. Nie zadaję pytania „dlaczego mamy Pana/Panią zatrudnić”- uważam to pytanie za trochę szydercze i dające do zrozumienia, że jesteśmy ponad kandydatem i to on ma się o nas starać. Na obecnym rynku pracy jest to całkowity absurd, a mi jako kandydatowi dałoby wiele do myślenia.. (negatywnego myślenia) Są pytania, które na pewno padną i lepiej się na nie przygotować.

  1. Co wiesz o naszej firmie?/Jak nas znalazłeś?/ Dlaczego chciałbyś u nas pracować? – to pytanie bardzo proste, ale najwięcej osób na nim polega. Jest dla mnie ważne, bo pokazuje, że kandydatowi zależy na pracy i wysilił się, aby wyszukać firmę, a nie skupił się na bezmyślnym klikaniu „aplikuj” na portalu. To dużo, naprawdę. Po tym pytaniu zazwyczaj mamy juz pewien obraz kandydata. Pamiętaj, im więcej wiesz o firmie, do której aplikujesz tym lepiej dla Ciebie! Nigdy, nigdy, ale to nigdy, nie odpowiadaj, że po prostu firma wyświetliła Ci się na portalu i bez zastanowienia wysłałeś CV (tak, to też się zdarza).
  2. Jaka jest Twoja motywacja do zmiany (aktualnej) pracy?  Wiesz najlepiej, jaki jest powód, ale sposób w jaki to przedstawisz, zależy od Ciebie i będzie miał wpływ na rozmowę. Szef dał Ci popalić? – nie musisz od razu obrażać go i mówić, że był beznadziejny. To nie świadczy dobrze o Tobie. Jeśli chciałeś więcej zarabiać, powiedz to delikatniej- pamiętaj, że nie wiesz, jaki jest budżet na dane stanowisko.
  3. Mocne/ słabe strony? – To pytanie padnie, ale niekoniecznie w takiej bezpośredniej formie. Przygotuj się, spójrz na siebie krytycznym okiem (oczywiście nie za krytycznym- na pewno masz jakieś mocne strony) i powiedz to. Jeśli rekruter przedstawia Ci zakres obowiązków to powiedz, w czym czujesz się słabiej.
  4. Jakie są Twoje oczekiwania finansowe? – Pytania, o którym wiadomo tyle, że padnie. Padnie na pewno! Niewiadomo tylko kiedy. Nie udawaj zdziwionego. Wiemy, że na pewno układałeś sobie odpowiedź w głowie. Powiedz i miejmy to z głowy 🙂
  5. Pytanie o pasję- pytanie może być różnie sformułowane, ale padnie. Ważne, aby kandydat pasował do nas również „charakterem”, był ciekawy.

Nie zadaję pytania ” Gdzie sie widzisz za 5 lat?”- Dlaczego? Bo sama nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Świat pędzi, rynek pracy się zmienia- nie wybiegajmy aż tak do przodu 🙂

You may also like