Jakich języków warto się uczyć?

Języki warto znać, wie to każdy. Ale jakie warto znać, aby znaleźć dobrze płatną i ciekawą pracę? Kiedy, po 12 latach nauki języka niemieckiego zaczęłam rozglądać się za pracą, przeżyłam szok. Nie było dla mnie prawie nic ciekawego, a te fajniejsze oferty pracy wymagały znajomości języka angielskiego na poziomie C1. Bardzo mnie to zaniepokoiło i stwierdziłam, że zmarnowałam swój czas na naukę języka, którego nikt nie potrzebuje…. Teraz dziękuję za to, że dano mi „szansę” na naukę języka, którego nie zna większość ludzi. Niemiecki przeżywa odrodzenie, a wiele firm przenosi swoje oddziału z Niemiec na teren Polski, oferując dla nas atrakcyjne zarobki.

W zależności w jakiej branży pracujemy, zapotrzebowanie na języki jest różne. Wiele zależy od kontrahentów, z którymi firmy współpracują. Jeśli aplikujemy do firmy współpracującej ze Wschodem, to zyskamy jeśli znamy np. rosyjski. Czeski, węgierski, słowacki- języki, którym warto poświęcić uwagę. Natomiast ja zachęcam do nauki języków „rzadkich”, egzotycznych, orientalnych, ale również skandynawskich, czy niszowych, jak np. holenderski, duński. Przeglądając oferty pracy oferowane chociażby  dla HRowców, widać zapotrzebowanie na  hiszpański, włoski, francuski i duński. Te potrzeby wynikają z międzynarodowego charakteru organizacji. Oczywiście takie potrzeby mają swoje odbicie w oferowanych zarobkach. Warto wybrać język, którego nauka będzie dla nas realne i  który pozwoli nam na przebieranie w ofertach.

W jaki sposób można uczyć się nowego języka? Zajęcia z lektorem, fiszki, kursy internetowe? Wszystko zależy, jak dużo dyscypliny macie i co wam najbardziej pasuje. Ja polecam zapisanie się do jednej z kilku grup językowych na facebooku. Ja należę do tej, z Krakowa, bo tu mieszkam i tu chcę się spotykać z osobami, żeby nawzajem uczyć się języków. Na czym to polega? Osoba zapisana do grupy pisze standardowy „status/ wpis” na ścianie grupy. Jasno zaznacza, jaki język ona może zaoferować i jaki język, ją interesuje. Wybór języków jest naprawdę duży. Znam kilka osób, które dzięki takiemu rozwiązaniu, nie dość, że w miarę szybko nauczyły się MÓWIĆ- bo to jest najtrudniejsze w językach obcych, jak i  zyskały nowych znajomych 🙂

You may also like