Jak przygotwać ciekawą prezentację?

Dzisiaj będzie temat rzeka. Prezentacja, PowerPoint, PowerPoint, Prezentacja i tak w kółko. W szkole, na studiach i w końcu w pracy, jesteśmy „zmuszeni” do prezentowania. Ktoś kiedyś wymyślił prezentowanie graficzne, slajdy itd. i to był dobry pomysł, zakłada się, że 65% populacji to wzrokowcy. Nie trudno przewidzieć, że latwiej jest nam sobie coś wyobrazić/przyswoić, kiedy to widzimy. Dzisiaj mam kilka drobnych rad, jak przygotwać prezentację, aby zaciekawiła. Skupię się głównie na ciekawym programie graficznym, z którego każdy może skorzystać, ale o tym za moment 🙂

  1. Zastanów się, co chcesz przekazać uczestnikom prezentacji, słuchaczom. Przemyśl swoje wystąpienie, zaciekaw ich. Kluczem do sukcesu, m.in platformy TED, są nowości. Dużo bardziej zaciekawi nas jakaś rzecz, o której usłyszymy po raz pierwszy, a nie kwestie wałkowane od kilku miesięcy. Jeśli zdecydujesz się na chwytliwy tytuł prezentacji, nie rozczaruj swoich słuchaczy.
  2. Przemyśl strukturę slajdów, czy na pewno używanie czcionki nr 6 i przepisanie całej encyklopedii to dobry pomysł? Bardziej ciekawe dla uczestników będzie na pewno, to, co masz im do powiedzenia, Twoje opinie lub po prostu rzeczy powiedziane po Twojemu, w sposób bardziej dostępny. Nie czytaj ze slajdów! O zgrozo!
  3. Sedno mojego wpisu- wykorzystaj ciekawy program do tworzenia prezentacji. Niekoniecznie musi to być Prezi, może to być kreator graficzny, np. canva.  Wystarczy zalogować się na stronie i możemy swobodnie działać. Canva to narzędzie nie tylko do tworzenia prezentacji, ale również do przygotowania plakatów, wizytówek, wpisów na facebooka, inne media społecznościowe, czy grafiki na bloga. Możemy korzystać z  wielu darmowych szablonów, po zakończeniu pracy udostępniamy lub zapisujemy plik. Jak to wygląda- zobaczcie poniżej:

Takie okno zobaczymy po zalogowaniu się, na tym etapie wybieramy, jaki projekt chcemy zrobić – ja wybrałam prezentację.

Po wybraniu odpowiedniej opcji, zabieramy się do tworzenia prezentacji. Po lewej stronie mamy wszystkie potrzebne narzędzia – układy, elementy, opcje dodawania tekstu, plików i ustawienia tła. Po wybraniu odpowiedniego narzędzia zobaczymy dostępne dla nas, bezpłatne opcje. Wybieramy układ i grafikę, którą chcemy wykorzystać i możemy ją dowolnie edytować. Jesli chcemy umieścić własne pliki- klikamy na „przesłane pliki” i możemy je umieścić przesyłając z komputera lub przeciągając z pulpitu.

canva3Powyżej wybrany przeze mnie układ i grafika. Nie pozostaje nic innego, jak tylko przelać na slajdy, to, co chcemy przekazać innym. Po lewej stronie w zakładce „elementy” możemy wstawić grafiki, ramki, czy stworzyć nawet potrzebne wykresy. Wszystko jest edytowalne i wystarczy tylko kliknąć w odpowiednią opcję.

canva4Na koniec możemy np. udostępnić swoją prezentację innym osobą, umieścić ją w mediach społecznościowych, czy zapisać, jako PDF, JPG. Możemy również bezpośrednio z tej platformy zadecydować, które slajdy musimy wydrukować. Narzędzie, jakim jest Canva różni się od znanego nam wszystkim PowerPointa i wymaga od nas trochę intuicji, ale polecam, bo warto!

You may also like